Безбородьківська
загальноосвітня школа
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Наша адреса
Україна
Черкаська обл.
Драбівський р-н.
с. Безбородьки
вул. Шкільна, 12
19835

Телефон: 92-6-40

E-mail: bezborodky@ukr.net
СТАТИСТИКА
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Географія

Тема уроку: Антарктида – льодовий материк  планети.

Навчальна мета:

 повторити та систематизувати знання учнів про материк Антарктида; особливості її географічного положення та клімату, органічного світу;сучасні дослідження материка,роль України в дослідженні Антарктиди.

Розвиваюча мета:

формувати навички самостійної роботи  з додатковою літературою, підручником, картами, навички картографічної грамотності та культури; вільно спілкуватися в групі, взаємодіяти, досягати спільної мети.

 Виховна мета:

виховувати інтерес до предмета, українських досягнень у дослідженні Антарктиди.

 

Тип уроку: систематизації та узагальнення знань.

 

Обладнання: карта Антарктиди, атласи, фізична карта світу, комп’ютерна презентація.

                     

                    

                     Зібрались разом – це початок,

                     триматись разом – це прогрес,

                     працювати разом – це успіх.

                                                           Генрі Форд

 

                                         Хід уроку

I Організаційний момент.

Сьогодні девізом нашого уроку я вибрала китайську мудрість:

«Не бійся, що не знаєш – бійся, що не навчишся».

     Давайте подивимось, чому ми навчимося сьогодні на уроці.

II Мотивація навчальної діяльності.

Що за диво материк

На землі моїй існує?

На відміну від усіх,

Там життя так не вирує.

         Має купол льодовий,

         Полюс холоду земний.

         Вітри сильні, стокові

         Й заметілі снігові.

Таємницю зберігає

Материк цей у собі,

Бо природа там ховає

Прісні води для Землі.

              Дико й пусто навкруги.

             Де не глянь – сніги й льоди.

             Лиш частково оживають

              На весні тут береги.

 На Землі єдиний він,

Де річок не чути дзвін.

Річки жодної немає!

Та хіба таке буває?!

           Є оазиси арктичні,

           Для людей вони не звичні.

          Та й людей немає тут,

           Лише пінгвіни все живуть.

 Імператорські й аделі –

Найпоширеніші з них,

Походжають там поважно

По просторах льодяних.

         Він найвищий і найбільший,

         Небезпечний для очей.

         Красота його холодна

        Все приваблює людей

Станцій є на нім багато.

Порахуй, не полінись,

Якщо хочеш це дізнатись,

Швидко карту роздивись.

         Отака собі не звична  «королева льоду» -я.

         Ну,звичайно  ж, «Антарктида»-

          Всім відоме це ім. я.

- Як ви вже здогадалися, наша сьогоднішня тема: Антарктида. Географічне положення та дослідження.

 III Вивчення нового матеріалу

Всім нам випало таке велике щастя жити на планеті Земля.  Ми всі її любимо,милуємося нею. Для того, щоб любити свою планету, потрібно про неї більше знати. От сьогодні ми  більше дізнаємось про красивий материк Антарктида.  

Антарктика, південна полярна область Землі. На  відміну від Арктики, що представляє океан, оточений сушею, Антарктика - материк разом з навколишніми південними районами океанів - Тихого,  Атлантичного, Індійського (іноді всі ці частини океанів називають Південним океаном). Материк площею приблизно 14 млн. кв. км .- найбільша у світі 
 холодна пустеля, де зосереджена близько 70% світових запасів прісної води, але уся вона в замерзлому стані укладена у величезному льодовиковому покриві. Слово «Антарктида» грецького походження  складання з двох коренів : «анти» - проти  та «арктикос»- північний. Тобто ця приполярна область розташована навпроти  північної області – Арктики.

Робота в груп

Історія  відкриття материка.

Прийом «Усний журнал» - повідомлення учнів, отримавши завдання та демонстрація слайдів:

Дослідження Дж. Кука.
Відкриття Антарктиди Ф.Беллінсгаузеном і М. Лазаревим.
Подорожи до південного полюсу. Р.Амудсен, Р. Скотт.

                Сучасні дослідження Антарктиди.(презентація)

Група географів

. Історія відкриття та освоєння

Факти біографії Антарктиди так само незвичайні, як і її природа. Ви вже знаєте, що вона була відкрита пізніше за інші материки – аж у ХІХ ст. Проте про можливість існування невідомого південного материка говорили ще стародавні греки. За 300 років до відкриття Антарктиди її можна було побачити на стародавніх географічних картах! Правда, розташування і обриси уявного материка визначалися навмання.

У ХVІІІ ст. багато дослідників намагалися знайти шостий материк. Затято шукав Південну Землю й англійський мореплавець Джемс Кук. Під час навколосвітнього плавання у 1772–1775 рр. його вітрильники перетнули Південне полярне коло. Досі жодне судно не заходило так далеко на південь. Кілька днів вони пробивалися крізь крижані затори, та суцільна крига перепинила подальше просування на південь. Кук відкрив низку островів і повернув назад з думкою, що південний материк відкрити неможливо.

Через 45 років це зробили російські мореплавці. Експедиція під керівництвом Фадея Беллінсгаузена і Михайла Лазарева вирушила на пошуки південного материка. Географічні карти того часу і тих місць були дуже приблизними. Моряки йшли невідомими морськими просторами до невідомої “білої плями”. Лід намерзав на оснастку кораблів, вниз сипалися льодяні бурульки, сніг засипав палубу. Проте мореплавці мужньо просувалися чим далі на південь на крихітних, за нашими мірками, парусних кораблях. Вони вперше підійшли так близько до берегів материка, що могли бачити його крижаний покрив. Так у 1820 р. було відкрито Антарктиду. Під час плавання Ф. Беллінсгаузен і М. Лазарев нанесли на карту 29 островів.

Беллінсгаузен

Проте знадобилося ще майже 100 років, щоб Південна Земля, яка була на стародавніх картах греків, набула реальних обрисів.

 

Подорожі до Південного полюса

Яскраві і трагічні сторінки історії вивчення Антарктиди пов’язані з походами в глиб континенту до важкодоступної точки – Південного полюса. Наприкінці 1911 р. від узбережжя до нього наввипередки прямували дві експедиції – норвезька Руала Амундсена і англійська Роберта Скотта. Шлях сміливцям заступали жорстокі морози, шалені вітри, небезпечні тріщини-провалля в кризі. Проте Р. Амундсен з товаришами 16 грудня 1911 р. досягнув полюса. Вони дослідили довколишню місцевість і повернули назад.

18 січня 1912 р. Південного полюсу досягли і п’ятеро відважних англійців. Проте там уже майорів норвезький прапор. Вони прибули на цілий місяць пізніше за норвежців. У пригніченому стані Р. Скотт з товаришами вирушили назад. Погода була поганою, бракувало їжі, люди втомились і були обморожені. Невдовзі вони всі загинули.

У допоміжному загоні, що на першому етапі супроводжував Р. Скотта на шляху до полюса, і який повернувся на узбережжя, був і наш земляк – Антон Омельченко. Відтоді одна з бухт в Антарктиді носить ім'я Омельченко.(показ слайдів)

 

Група дослідників

 Сучасні дослідження. Українська дослідна станція «Академік Вернадський»

Всебічне і систематичне дослідження Антарктиди почалося з середини ХХ ст. Тоді між різними країнами світу була укладена міжнародна угода, яка визначала свободу наукових досліджень у будь-яких районах Антарктиди і використання материка тільки у мирних цілях. На його території заборонено розміщувати зброю, видобувати корисні копалини і споруджувати промислові підприємства. Антарктида стала материком науки і миру.

Відтоді різні країни світу стали організовувати там наукові станції, де постійно працюють вчені. На допомогу їм прийшли сано- тракторний транспорт, морські судна, авіація, штучні супутники Землі. Тому швидко вдалося обстежити і покласти на карти численні маловивчені райони. Кожний похід у глиб континенту приносив нові відкриття. Світ дізнавався про гігантські льодовики, високі гірські хребти, корисні копалини, особливості клімату і органічного світу.

Нині в Антарктиди на 38 станціях працюють науковці з 17 країн світу. Міжнародна команда вчених продовжує закривати  „ білі плями” Антарктиди.

 

Геологи досліджують склад гірських порід, геоморфологи – підлідний рельєф, гляціологи – крижаний покрив, біологи – пристосування рослин і тварин до життя в суворих умовах, океанографи – прилеглі води океанів, метеорологи спостерігають за погодою.

На станції «Академік Вернадський» з 1996 р. працюють й українські вчені. Вони досліджують льодовики, геологічну будову, клімат, прибережні води, впливу суворих природних умов на організм людини. Є й наукові відкриття. Зокрема знайдено бактерії, які активно поглинають важкі метали, винайдено новий спосіб уточнення прогнозу землетрусів.

Результати наукових досліджень на Льодовому континенті дуже важливі, оскільки Антарктида через циркуляцію атмосфери і вод Світового океану впливає на природу всієї Землі. Наукові дані використовують для прогнозів погоди в різних куточках планети, забезпечення радіозв’язку, прокладання морських і авіаційних шляхів між материками Південної півкулі. Дослідження Антарктиди триває

  Перший українець потрапив до Антарктиди ще у складі експедиції Р. Скотта на початку XX ст. Українські вчені брали участь у всіх антарктичних експедиціях колишнього СРСР. Перша з них розпочала роботу 1955 р. У 1959 р. Україна, як повноправний член ООН, приєдналася до Міжнародного договору про Антарктиду. Необхідність координації зусиль різних науково-дослідних організацій з вивчення «шостого» материка привела до створення Центру антарктичних досліджень (ЦАД) та Міжвідомчого антарктичного комітету (МАК). У вересні 1994 р. наша держава стала членом Міжнародного наукового комітету антарктичних досліджень.

  Влітку 1995 р. Великобританія передала Україні антарктичну станцію «Фарадей». 6 лютого 1996 р. над станцією було піднято Державний прапор України. Першу українську антарктичну станцію названо ім'ям першого Президента Української академії наук Володимира Вернадського. Вона знаходиться на острові Геліндез поблизу Антарктичного півострова.

  Першу антарктичну експедицію полярників на станції «Володимир Вернадський» очолив учений — фізик із Київського університету імені Тараса Шевченка Геннадій Малиневський. Вона працювала в Антарктиді більше року. На початку 1997 р. на станцію прибув новий склад полярників.

  На українській антарктичній станції постійно розширюється програма з вивчення довкілля. Вчені досліджують озоновий шар, проводять метеорологічні, геофізичні, геологічні роботи, екологічне знімання та експертизу довкілля поблизу станцій. Велике значення має вивчення мінеральних ресурсів, флори і фауни району, виявлення стратегічних ресурсів криля, риби тощо.(показ слайдів)

Група журналістів

Підкорення Антарктиди ніколи не закінчиться.

 2-є бельгійців – 55-річний професійний мандрівник Діксі Дансеркьор та 27-річний студент-медик Сем Дельтур встановили новий рекорд – вони самотужки без використання машин пройшли 5 тисяч кілометрів у недосліджених районах Антарктиди.

Екстремальна подорож тривала 74 дні. Немов герої минулого – Руаль Амундсен та Роберт Скотт, бельгійці рухалися на лижах, а ночували за надзвичайно низької температури в наметах. І все це в районі застругі – так називають суміш снігу та криги, яка під дією сильних вітрів стає міцною, немов бетон.

«Мене надихали знамениті підкорювачі Антарктиди і їхнє гасло: «Мрій про велику мету, зневажай невдачу». Тому ми йшли тими місцями, де не ступала нога людини», - розповідає керівник антарктичної експедиції Діксі Дансеркьор.

Мандрівники використовували лише енергію природи. Вони пересувалися завдяки кайту – повітряному змію, який тягнув їх самих і санчата, а електрику надавали сонячні батареї.

«Ми хотіли показати світу, як багато навколо нас відновлювальної енергії. Сонце давало нам усе, що потрібно. У наметі я слухав музичний плеєр, на планшеті читав книги і дивився на фото моїх близьких», - розповідає дослідник Антарктиди Сем Дельтур.

Виснажені та змерзлі, вони не дійшли до кінця своєї експедиції, яка мала бути завдовжки 6 тисяч кілометрів. Зупинилися, коли перевершили світовий рекорд. Тепер у планах монтаж фільму та написання книги. А потім – нові виклики в Антарктиді і нові рекорди, адже без найхолоднішого континенту вони не уявляють свого життя.

 

Група журналістів

Легенди про походження Антарктиди                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Відома розповідь Платона про Атлантиду - не єдиний у своєму роді. У міфології жителів островів Тихого океану є згадка про велику країну, затонулу у вікопомні часи: на Гаваях - це континент Сонячної мережі бога Кане; в Полінезії - Велика земля; у жителів Паски - острів Марнотратникові-Маріо-Хива. В середині минулого століття французький місіонер Же.-А. Моренхут на підставі вивчення полінезійських міфів і легенд зробив вивід про те, що остров'яни були свідками якоїсь грандіозної.До якнайглибшої старовини сходять схожі перекази народів Індії про континент Лемурія, колиску людської культури, що пішла на дно Індійського океану. Про землю, що існувала на південь від сучасної Індії, пишуть і багато авторів Таміла, що вважали, що Тамалахам, - батьківщина Таміла, народу без історії, що виник раптово з багатою і самобутньою культурою на найпівденнішому краю Індостану, - у віддаленому минулому знаходилася в південному районі острова. Навалюванням, що протягнувся на 7000 км. Про велики

. Ключ до загадки походження людини і його цивілізації може бути захований під льодами на території Антарктиди. Гіпотеза антарктичної Атлантиди вперше була опублікована в італійському журналі «Еуропео» майже півстоліття назад. У статті повідомлялося, що американськими дослідниками знайдені безперечні сліди доісторичної високорозвиненої цивілізації, що існувала на нашій планеті приблизно 15 тис. років назад. Ця гіпотеза отримала свій подальший розвиток в книзі італійця Барбієро Флавіо «Цивілізація під льодом». У ній доводилося, що легендарна Атлантида знаходилася на місці нинішньої Антарктиди. Клімат в ті часи був досить теплим, поки 10-12 тис. років назад Земля не зіткнулася з небесним тілом величезної маси і розмірів. Удар змістив земну вісь, внаслідок чого виникли повені, почалися гігантські землетруси і зливи, що погубили Атлантиду...

Зупинимося детальніше на гіпотезі Флавіо. Антарктична Атлантида повністю вписується в древні легенди, оскільки розташована одночасно в Тихому, Індійському і Атлантичному океанах. У повній відповідності з розповіддю Платона, її жителі могли контролювати береги відразу трьох континентів. Наприклад, південь Африки розташований порівняно недалеко. З Південною Америкою, згідно з результатами останніх геологічних досліджень, Антарктиду міг сполучати сухопутний міст у вигляді вузької смужки землі або  ланцюжки островів (змальованих, до речі, на карті Фінея). Досягти берегів Індостану можна було по африканському побережжю або по островах Океанії, яких тоді було набагато більше.

Включення Антарктиди в еволюцію людської цивілізації пояснює, чому великий філософ античності Арістотель, знаменитий астроном Гиппарх і географ Птолемей вважали, що Атлантику з усіх боків оточує єдиний континент, і чому Геродот називав Атлантичний океан морем, а Середземне море - затокою. Дійсно, Антарктида є тією бракуючою ланкою, яка об'єднує Європу, Азію, Африку і Америку в єдиний континент.

Прийом «Дерево рішень»

Працюючи в парах, діти заповнюють « дерево» етапів дослідження Антарктиди.

 

Прийом «Картографічна лабораторія»
на контурних картах позначте:Південний полюс,маршрути експедицій Беллінгаузена та Лазарєва,Скота, Амудсена.

 

Фізкультпауза.

 «Уявіть себе краплинкою…»

Потяглися за хмаринкою…
Піднялись в повітря снігом
Покружляли білим світом…
Заспокойтесь і сідайте, тільки парти не зламайте!

 

 

 

Iv.  Закріплення вивченого матеріалу 

 

   Прийом «Мікрофон»

Поясніть поняття «Антарктида».
Покажіть приблизні межі Антарктиди.
Що таке айсберг?
Які країни виряджали експедиції на відкриття Антарктиди?
Який російський учений  та коли припустив що на півдні Землі існує материк?
Як називається українська дослідницька станція

 

  V. Підсумки уроку. Рефлексія

- На уроці ми з’ясували, що Антарктида унікальна і своєрідна. Вона розташована за південним полярним колом, тому вкрита льодовиком. ЇЇ омивають південні води Атлантичного, Індійського та Тихого океанів, які умовно називають Південним океаном. Антарктиду було відкрито російською експедицією під керівництвом Ф Беллінсгаузена і М. Лазарева.

- Вам цікаво було працювати?

- Як на вашу думку працював клас?

- Оцініть свою роботу на уроці. Якщо ви нічого нового не дізналися – залишить свою картку на місті, Якщо ви не усе зрозуміли – поставте картку на середину. А якщо ви багато чого дізналися, то поставте картку на «вершину знань»

 Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення, презентації.